Ekcéma kisbabáknál: okok, tünetek és megelőzés

Az ekcéma, amely már csecsemőkorban is megjelenhet és jelentős kellemetlenséget okozhat a kisbabák számára.

Share this post

Ekcéma kisbabáknál: okok, tünetek és megelőzés

EBBEN A CIKKBEN:
Mi is az ekcéma?
Genetikai hajlam
Az ekcéma tünetei és megelőzése
Hogyan kezeljük a csecsemőkori ekcémát?
Mi állhat a háttérben?

Az ekcéma az nem más, mint egy bőrszárazsági talajon kialakuló steril bőrgyulladás. Ebben a videóban Dr. Kovács Tibor, 1992-ben végzett a Semmelweis Egyetemen és jelentős tapasztalatokat szerzett a gyermekellátás területén, elmagyarázza nekünk, hogy milyen tényezők vezetnek oda, hogy az ekcéma fellángoljon.

A videóból az is kiderül, hogy milyen gondokat tud okozni az ekcéma, és azt is megtudhatjuk, hogy milyen beavatkozásokkal tudunk segíteni rajta. Iratkozz fel csatornánkra a további részekért!

Nézd meg a csecsemőkori ekcémáról szóló videónkat!

Mi is az az ekcéma?

Az ekcéma az nem más, mint egy bőrszárazsági talajon kialakuló steril bőrgyulladás, azaz atopiás dermatitisz mely vörös, viszkető és pikkelyes bőrtünetekkel jár. Bármely életkorban előfordulhat, gyakran a gyermekkor első éveiben kezdődik. A háttérben a bőr védőfunkciójának zavara mellett immunrendszeri tényezők és környezeti hatások is szerepet játszhatnak a kialakulásában.

Genetikai hajlam

Elmondható, hogy az atópiás alkatú gyerekeknél (szöszke, fehérbőrű, kékszemű gyerekek) gyakrabban fordul elő ez a bőrbetegség. Nekik öröklötten az átlaghoz képest egy picit szárazabb tapintatú a bőrük és minden olyan tényező, ami ezt a bőrszárazságot fokozza náluk megfigyelhető. Örökölt megbetegedésnek/hajlamnak tekintjük, ahol a szülőknél megfigyelhető hasonló atópiás betegség, akár ekcéma, akár szénanátha, akár allergia, az ő gyermekeiknél jóval nagyobb az előfordulási esélye ugyanezeknek a típusú megbetegedéseknek, így az ekcémának is.

Az ekcéma tünetei és megelőzése

  • .Az ekcéma legjellemzőbb tünetei közé tartozik a bőr szárazsága, vörössége és az erős viszketés.
  • Önmagában a bőrszárazság viszketést provokáló hatású tényező, melynek következményeként, a gyulladásos folyamatok sokkal gyorsabban és markánsabban indulnak be. Ráadásul ezt követően, az állandó vakarás révén, megnő a felül fertőződés esélye, amely tovább bonyolíthatja a kezelést.
  • Ilyenkor plusz kezelési stratégiákat kell bevetni a mihamarabbi gyógyulás érdekében.
Ismerd meg a bőrápolási rutinokat

  • Fürdetéshez válaszd a Babafürdető és samponhab 3in1-ben termékünket, mely természetes összetevőkből készült babafürdető, gyengéden tisztít és hidratál, 5-féle növényi kivonattal és bőrazonos lipiddel segít a koszmó eltávolításában. Bőrnyugtató hatóanyagai kifejezetten ajánlottak a csecsemők érzékeny bőrének ápolására. Testápoláshoz pedig válaszd a Védőkrémünket, amelyet a legérzékenyebb bőrű babák számára fejlesztettünk ki. Újszülöttek számára is ideális választás. Különleges hatóanyag-kombinációjával hidratálja és ellenállóbbá teszi a bőrt, de extrém gyorsasággal szünteti meg a bőrpírt és az irritációt is.

Hogyan kezeljük az ekcémát?

  • Az ekcéma kezelése komplex feladat, természetes hatóanyagokban gazdag hidratálókrémek rendszeres alkalmazása segíti a bőrszárazságot visszaszorítani. Abban az esetben, ha külső tényezők irritálják az eleve száraz bőrt (téli időszak, kisebb páratartalom, szoros ruházat), az ekcémás tünetek akár fel is erősödhetnek. Súlyosabb esetekben orvosi kezelésre, gyulladáscsökkentő, akár szteroid tartalmú krémek alkalmazására lehet szükség.
  • Nem akut betegségről van szó, amit meggyógyítunk és utána el lehet felejteni, így minden ekcémával szenvedő gyermeknél meg kell tanítani a szülőknek azokat a praktikákat, amikkel meg tudják előzni az ekcémás folyamatoknak a kialakulását.

Mi állhat a háttérben?

  • Ekcéma esetében gyakran merül fel a szülők körében az aggodalom, hogy vajon ételallergia áll-e a probléma hátterében. Sokszor előfordul, hogy laikus vélemények szerint az ekcéma allergiás eredetű. Azonban a valóságban csak körülbelül 10-14% esetében lehet valóban bizonyítani az ételallergiát mint kiváltó okot. Különösen a kisgyermekek körében a tehéntej-fehérje és a tojásfehérje érzékenység jelentkezhet.
  • Az ilyen típusú allergiák diagnosztizálása nem mindig egyértelmű. Léteznek bőr- és vérvizsgálatok, amelyek segíthetnek az allergiák kimutatásában, azonban negatív eredmény esetén sem zárható ki teljesen, hogy kóroki szerepe lehet ezeknek a táplálék fehérjéknek.
  • Gyakran ajánljuk, a szigorú diéta bevezetését, ebben az esetben a gyermek egyáltalán nem fogyaszthat bizonyos élelmiszereket, például a tehéntejfehérjét vagy a tojásfehérjét, teljes mértékben el kell kerülniük ezeket. Ha a diéta bevezetése után jelentős javulást tapasztalunk a bőr állapotában, akkor feltételezhető, hogy a táplálék és az ekcéma között összefüggés áll fenn, annak ellenére, hogy ezt laboratóriumi vizsgálattal nem tudtuk igazolni.
  • Az ekcéma kezelése és megértése jelentős kihívásokkal járhat. Dr. Kovács Tibor segítségével mélyebb betekintést nyerhetünk a bőrbetegségbe és a kezelési lehetőségekbe. Tanácsai és iránymutatásai értékes segítséget nyújtanak az ekcéma megértéséhez és kezeléséhez, amelyek elősegíthetik, hogy hatékonyabban küzdjenek meg ezzel a zavaró bőrproblémával.