Mozgásfejlődés szakaszai – Mire kell odafigyelni?

Mozgásfejlődés szakaszai – Mire kell odafigyelni?

Share this post

Mozgásfejlődés szakaszai – Mire kell odafigyelni?

EBBEN A CIKKBEN:
Miért fontos a mozgásfejlődés az első évben?
Fejlődési szakaszok
Mozgásfejlődés tempója

A baba mozgásfejlődésének fontos szakaszait érdemes ismerni, amelyek az első életév során következnek be. Dr. Kovács Tibor, tapasztalt csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos segítségével bemutatjuk, mire kell figyelni a mozgásfejlődés különböző szakaszaiban, beleértve a fejlődés elősegítésére szolgáló gyakorlatokat és a potenciális kihívások kezelését is.

Nézd meg a mozgásfejlődésről szóló videónkat!

A mozgásfejlődés fontossága az első évben

A mozgásfejlődés a baba első éve során kulcsfontosságú, hiszen ez alapozza meg a későbbi fizikai képességeket. Fontos figyelni a baba fejlődésének minden szakaszára, kezdve az őt körülvevő világ megismerésétől, a fej emelésétől, a hasra fordulástól, a mászástól, ülés- és állástól egészen a járásig.

A babáknak egy rendkívül intenzív fejlődési folyamata zajlik az első évben, így gyakorlatilag az első hónapok során is.

Mozgásfejlődési szakaszok

A babáknak egy rendkívül intenzív fejlődési folyamata zajlik az első évben, így gyakorlatilag az első hónapok során is. Egy újszülött babának nagyon jellegzetes az izomtónusa. A fekvés során a picinek a hajlítóizmai, azok fokozottabb tónussal bírnak, mint a feszítőizmok, azért kicsit hajlított helyzetben vannak a felső végtagok, az alsó végtagok, ha hason van a baba, akkor is egy picit maga alá húzza a lábait, kicsit megemelkedik a popsija.

  • Első hetekben: a baba hason fekvő helyzetben egy picit megemeli már az állát, ha a szemből közelítünk a picúr felé, akkor nem követi még oly mértékben a tekintetünket, mint a későbbiekben. Azért azt sem lehet mondani, hogy nem tud teljesen ránk fókuszálni. Középvonalnak megfelelően körülbelül egy 20 cm távolságban azért már éles képet elő tud állítani magának a baba.
  • 1-2 hónap között: a tekintet követése az már egy jóval nagyobb tartományt fog magába ölelni. Először mintegy 45 fokban követi a gondozóknak a tekintetét, aztán a fejlődés előrehaladtával ez 90 fok, majd 180 fok lesz.
  • 2 hónapos korban: a babák elkezdenek 2 hónapos kor körül már hangokat adni, tudatosan visszamosolyog a szülőkre. Gyakorlatilag a klasszikus újszülött kort egy nagyon intenzív és nagyon dinamikus szakasz váltja fel. Azt szoktuk mondani, hogy ilyenkor szinte naponta produkál újabb fintort, hangot, mozdulatot a pici.
  • 3 hónapos korban: elkezdi felfedezni már a kis kezét, egyre többször fogja a kezeit rágcsálni. Sok esetben itt az első hónapokat követően azt a téves képzetet szokta kelteni a kéznek a rágcsálás, minthogyha a fogzás indult volna be. Erről azt kell tudni, hogy azért következik be, mert az érző agykéregnek nagyon nagy a megfeleltetettsége a száj körüli régiónak, tehát nagyon-nagyon jó ingerforrást jelent a baba számára, az hogyha ezt a környéket manipulálja. Hason fekvő helyzetben már teljesen stabilan kiemeli a buksiját, és gyakorlatilag a behajlított felső végtag mellett már inkább kinyújtott állapotban vannak a kezei akár a kis tenyerével megtámaszthatja magát.
  • 4-5 hónapos baba: elindul a játék a saját lábaival, szívesen emelgeti, nyúl utánuk. Hason fekve a karjait kinyújtja, nyitott tenyerén támaszkodik és közben a mellkasát megemeli.
  • 6 -7 hónapos korban: a hasra fordulás után elindul a kúszás, ami pedig meg fogja alapozni a következő stádiumot, vagyis a mászást.
  • 8-9 hónapos baba: a kúszás után a következő nagymozgás a mászás, már önállóan felül, térdel, kapaszkodva feláll és meg is tartja magát pár másodperc erejéig.
  • 12-15 hónapos baba: először csak pár lépést tesz meg kapaszkodva, majd 1 és 1,5 éves kor között elkezdődik az önálló járás.

Mozgásfejlődés tempója

Minden gyermek egyedi tempóban fejlődik, de vannak általános mérföldkövek, amelyek iránymutatást nyújthatnak. Fontos, hogy támogassuk gyermekünk mozgásfejlődését, megfelelő ösztönzéssel és biztonságos környezettel.

Minden nagyobb mozgásforma esetén létezik egy elfogadott időintervallum, amely alatt természetes, ha a gyermek megtanulja az adott mozgást. Amennyiben a fejlődése ebben az idősávban zajlik, nincs ok az aggodalomra, viszont, ha nem esik bele ebbe az időszakba, az fejlesztési késedelmet jelezhet. Nem csupán a késés, az is okozhat problémát, ha valamelyik mozgásforma kimarad vagy felcserélődik, vagy ha egy adott mozgást nem megfelelően hajt végre. Amennyiben észreveszel bármiféle nyugtalanítót, érdemes felkeresni a védőnőt vagy a gyermekorvost és konzultálni. Rengeteg megoldás van, melyekkel elő lehet segíteni a helyes mozgás kialakulását.

Szeretnél több gyermekorvosi tanácsot kapni tőlünk? Akkor kattints ide!