Nyirokcsomó nagyobbodás – mit érdemes tudni róla?

Nyirokcsomó megnagyobbodás – mit érdemes tudni róla?

Share this post

Nyirokcsomó nagyobbodás – mit érdemes tudni róla?

EBBEN A CIKKBEN:
Mit kell tudni a nyirokcsomókról?
Mi okozhatja a nyirokcsomók megnagyobbodását?
Hogyan lehet észrevenni és kitapintani?
Mikor fordulj orvoshoz?
Jó tanácsok szülőknek

A nyirokcsomók fontos szerepet játszanak a gyermekek egészségének megőrzésében, hiszen részt vesznek a szervezet fertőzésekkel szembeni védekezésében. Ebben a cikkben Dr. Kovács Tibor, tapasztalt csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos segítségével megismerkedhetünk a nyirokcsomók alapvető jellemzőivel, megtanuljuk, hogyan ismerhetjük fel és tapinthatjuk ki őket, valamint hasznos tanácsokat adunk arra vonatkozóan, mikor érdemes orvoshoz fordulni. Ismerd meg jobban Dr. Kovács Tibort a bemutatkozó videójából.

A mindennapi gyakorlatban sokszor szembesülünk azzal, hogy mekkora riadalmat tud okozni a családok körében a nyirokcsomóknak a tapintása és felfedezése.

Nézd meg a nyirokcsomó nagyobbodásról szóló videónkat!

Mit kell tudni a nyirokcsomókról?

A nyirokcsomókról azt kell tudni, hogy ezek élettanilag behálózzák a nyirokrendszerrel együtt a szervezetünket és ezeknek a nyirokutaknak a megszakításaként fordulnak elő ezek a nyirokcsomók. Feladatuk, hogy szűrjék a nyirokfolyadékot, eltávolítva belőlük a káros anyagokat és a kórokozókat. Egészséges állapotban általában nem tapinthatóak, de ha a szervezet fertőzéssel küzd, a nyirokcsomók megduzzadhatnak.

Mi okozhatja a nyirokcsomók megnagyobbodását?

A nyirokcsomókban védekező sejtek szaporodnak, tehát egy adott régiónak a gyulladása kapcsán gyakran találkozunk azzal, hogy a környékben felfedezhető nyirokcsomók megduzzadnak, feszessé válnak. Akár a szülők is találkozhatnak azzal a jelenséggel, hogy nagyobb gyermekük ajak-, torok-, fül környéki gyulladás esetén fájdalmas csomóra panaszkodik.

Természetesen léteznek olyan nyirokszervi megbetegedések, vérképzőszervi megbetegedések, amelyek komoly figyelmet és kezelést igényelnek, azért szerencsére az eseteknek a döntő többségében, nem kell feltétlen a legrosszabbra gondolni. Ez egy normális élettani reakció részeként jelenhet meg a gyermek szervezetében.

Hogyan lehet észrevenni és kitapintani?

A nyirokcsomók leginkább a nyakon, a hónaljban és a lágyékhajlatban találhatóak. Ezek a területek a legkönnyebben elérhetők szülők számára is a napi tisztálkodás vagy öltöztetés során. Amikoe a szülő először találkozik vele, ez riadalmat okoz és másnap a rendelésen már biztos, hogy megjelenik a gyerkőccel.

Önmagában egy nyirokcsomónak a tapintása normális méretű, nem kapaszkodik össze a környezetében a mellette levő nyirokcsomókkal. Ha nincsenek egyéb általános figyelemfelhívó jelek, komoly vérképző szervi megbetegedésekre, mint például a tartós fáradékonyság, visszatérő lázas állapotok, vagy akár hajnali leizzadások, bőrvérzések, akkor nem kell ettől megijedni, hogy önmagában nyirokcsomót tapintunk. Annyit jelez, hogy a környéken, valamilyen gyulladásos reakció zajlik és ezzel szemben próbálja a szervezet felvenni a küzdelmet.

A nyirokcsomóknak a tapintása is érdekes lehet az első időszakban. Amikor gyulladás zajlik az adott régióban, akkor kifejezetten tömött, kemény tapintatúnak érezzük és a betegség lecsengésével, amikor a szervezet védekezőképessége visszaszorítja az aktuális fertőzést, akkor felpuhul és kisebbé válik. Nem szokott teljesen kicsi vagy ugyanolyan méretűvé visszafejlődni.

A baba és a mama bőrének védelmére

Mikor fordulj orvoshoz?

Bár a nyirokcsomók duzzanata általában ártalmatlan és magától megszűnő jelenség, bizonyos esetekben orvosi figyelmet igényelhet:

  • Ha a duzzanat hosszabb ideig, több héten át fennáll,
  • Ha a nyirokcsomók kemények, nem mozognak és egyre nagyobbak lesznek,
  • Ha láz, testsúlycsökkenés, éjszakai izzadás vagy más tünetek kísérik.

Jó tanácsok szülőknek

  • Figyelj gyermeked testének minden változására, különösen, ha lázas vagy más betegség tünetei is jelentkeznek.
  • A rendszeres kézmosás és a megfelelő higiénia fontos a fertőzések megelőzésében.
  • Tanítsd meg gyermeked az egészséges táplálkozás és elegendő pihenés fontosságára, amely hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez.
  • A nyirokcsomók ellenőrzése egyszerű, de fontos része a egészség megfigyelésében.

Ha bármilyen kétséged vagy aggodalmad van, mindig fordulj szakemberhez, aki segíthet az állapot megfelelő értékelésében és kezelésében.

Szeretnél több gyermekorvosi tanácsot kapni tőlünk? Akkor kattints ide! Gyermekorvosi tanácsok – JimJams

Kids_Vital_gyermekorvosi_kozpont_jimjams_szakmai_partnerünk
A Kids Vital Gyermekorvosi Központ a JimJams Baby szakmai partnere